PWR-C2-1025WAC=
In Stock
< tbody >
Model:PWR-C2-1025WAC= Catalyst 3650 Series Spare Power Supply
Detail:1025W AC Config 2 Power Supply Spare
In Stock
  • Day and night customer service
Description
PWR-C2-1025 WAC= Specification
Power Supply Rated Maximum
1025W
Total Output BTU (Note: 1000 BTU per hr = 293 W)
3497 BTU/hr, 1025W
Input-Voltage Range and Frequency
(Note: ±10% of “Input-Voltage Range”)
115-240VAC,
50-60 Hz
Input Current
12-6A
Output Ratings
12V @ 20.83A
-54V @ 14.6A
Output Holdup Time
10 ms minimum @ 102.5VAC
Power-Supply Input Receptacles
IEC 320-C16
(IEC60320-C16)
Power Cord Rating
13A
Physical Specifications
(H x W x D): 1.58 X 3.75 X 13.25 in (4.0 x 9.5 x 33.7 cm)
Weight: 3.55 lb
(1.61 kg)
Operating Temperature
Storage Temperature
-40 to 158°F (-40 to 70°C)
Relative Humidity Operating and Nonoperating Noncondensing
5 to 96% noncondensing
Altitude
16,400 ft. (5,000 meters)
MTBF
EMI and EMC Compliance
“AC OK”: Input power to the power supply is OK
“PS OK”: Output power from the power supply is OK
Safety Compliance
LED Indicators
-40 to 158°F (-40 to 70°C)