S5720-36C-PWR-EI-AC
მარაგშია
< tbody >
Model:S5720-36C-PWR-EI-AC Huawei S5720 Series Switch
Detail:S5720-36C-PWR-EI-AC(28 Ethernet 10/100/1000 PoE+ ports,4 of which are dual-purpose 10/100/1000 or SFP,4 10 Gig SFP,with 500W AC power)
მარაგშია
  • Day and night customer service
Category:
აღწერა
S5720-36C-PWR-EI-AC  Specification
MAC address table
IEEE 802.1d compliance
MAC address learning and aging
Static, dynamic, and blackhole MAC address entries
Packet filtering based on source MAC addresses
MAC address entries:
VLAN
4K VLANs
Guest VLAN and voice VLAN
GVRP
MUX VLAN
VLAN assignment based on MAC addresses, protocols, IP subnets, policies, and ports
1:1 and N:1 VLAN Mapping
SuperVLAN(supported by the S5700-SI/S5700-EI/S5700-HI series)
Ring protection
RRPP ring topology and RRPP multi-instance
SEP
ERPS(G.8032)(supported by the S5700-LI/S5700-SI/S5700-EI/S5700-HI series)
STP, RSTP, and MSTP
BPDU protection, root protection, and loop protection
BPDU Tunnel
Reliability
Ethernet OAM (IEEE 802.3ah and 802.1ag)
ITU-Y.1731
DLDP
LACP
E-Trunk(supported by the S5700-SI/S5700-EI/S5700-HI series)
MPLS features
MPLS L3VPN
MPLS L2VPN(VPWS/VPLS)
MPLS-TE
MPLS QoS
IP routing
Static routing
RIPv1, RIPv2 and RIPng,ECMP(supported by the S5700-SI/S5700-EI/S5700-HI series)
OSPF, OSPFv3, IS-IS, IS-ISv6, BGP and BGP4+ (supported by the S5700-EI/S5700-HI series)
IPv6 features
Neighbor Discovery (ND)
Path MTU (PMTU)
IPv6 ping, IPv6 tracert, and IPv6 Telnet
ACLs based on the source IPv6 address, destination IPv6 address, Layer 4 ports, or protocol type
MLD v1/v2 snooping
Multicast
IGMP v1/v2/v3 snooping and IGMP fast leave
Multicast forwarding in a VLAN and multicast replication between VLANs
Multicast load balancing among member ports of a trunk
Controllable multicast
Port-based multicast traffic statistics
IGMP v1/v2/v3, PIM-SM, PIM-DM, PIM-SSM, MSDP (supported by the S5700-EI/S5700-HI series)
QoS/ACL
Rate limiting on packets sent and received by an interface
Packet redirection
Port-based traffic policing and two-rate three-color CAR
Eight queues on each port
WRR, DRR, SP, WRR+SP, and DRR+SP queue scheduling algorithms
Re-marking of the 802.1p priority and DSCP priority
Rate limiting in each queue and traffic shaping on ports
Security
User privilege management and password protection
DoS attack defense, ARP attack defense, and ICMP attack defense
Binding of the IP address, MAC address, interface, and VLAN
Port isolation, port security, and sticky MAC
MFF
Blackhole MAC address entries
Limit on the number of learned MAC addresses
802.1x authentication and limit on the number of users on an interface
AAA authentication, RADIUS authentication, HWTACACS authentication, and NAC
SSH v2.0
Hypertext Transfer Protocol Secure (HTTPS)
CPU defense
Blacklist and whitelist
Access Security
DHCP Relay, DHCP Server, DHCP Snooping, DHCP Security
Management and maintenance
Virtual cable test
Port mirroring and RSPAN (remote port mirroring)
Remote configuration and maintenance using Telnet
SNMP v1/v2c/v3
RMON
Web NMS
HGMP
System logs and alarms of different levels
sFlow(supported by the S5700(S)-LI/S5700-EI/S5700-HI series)
Interoperability
Supports VBST (Compatible with PVST/PVST+/RPVST)
Supports LNP (Similar to DTP)
Supports VCMP (Similar to VTP)
Operating environment
Operating temperature: 0℃–50℃
Relative humidity: 10%–90% (non-condensing)
Input voltage
AC:
Rated voltage range: 100 V to 240 V AC, 50/60 Hz
Maximum voltage range: 90 V to 264 V AC, 47/63 Hz
DC:
Rated voltage range: –48 V to –60 V, DC
Maximum voltage range: –36 V to –72 V DC