WS-C2960L-48TQ-LL
In Stock
< tbody >
Model:WS-C2960L-48TQ-LL – Cisco Catalyst 2960L Switch
Detail:Catalyst 2960L 48 port GigE. 4x10G SFP+. Lan Lite
In Stock
  • Day and night customer service
Category:
Description
WS-C2960L-48TQ-LL Specification
Configurations
10/100/1000 Ethernet Ports
48
Uplink Interfaces
4 SFP
Available PoE Power
Fanless
Y
Dimensions (H x D x W)
1.73 x 9.45 x 17.5 in. (4.4 x 24 x 44.5 cm)
Net Weight
6.68 lb (3.03 kg)
Console Ports
RJ45 Ethernet
1
USB mini-B
1
USB-A port for storage and Bluetooth console
Memory and Processor
CPU
ARMv7 800 MHz
DRAM
512 MB
Flash memory
256 MB
Performance
Forwarding bandwidth
99 Gbps
Switching bandwidth
176 Gbps
Forwarding rate (64-byte L3 packets)
77.38 Mpps
Unicast MAC addresses
8K
Maximum active VLANs
64
VLAN IDs available
4094
Maximum STP instances
64
Maximum SPAN sessions
MTU-L3 packet
9198 bytes
Jumbo Ethernet frame
10,240 bytes
MTBF in hours (Data)
MTBF in hours (PoE)
Environment
Operating temperature
Up to 5,000 ft
23ºF to 113ºF (–5ºC to 45ºC)
Up to 10,000 ft
23ºF to 104ºF (–5ºC to 40ºC)
Operating altitude
10,000 ft (3000m)
Operating relative humidity
5% to 90% at 40ºC
Storage temperature
–13º to 158ºF (–25º to 70ºC)
Storage altitude
15,000 ft (4500m)
Storage relative humidity
5% to 95% at 65ºC
Storage altitude
Minimum ambient temperature for cold start is 0°C (32°F)
Electrical
Data
Voltage (autoranging)
110 to 220V AC in
Frequency
50 to 60 Hz
Current
0.29A to 0.48A
Power rating (maximum consumption)
0.09 kVA
Power consumption (watts)
       0% traffic
       10% traffic
       100% traffic