CISCO892-K9
In Stock
< tbody >
Model:CISCO892-K9 Cisco Router
Detail:Cisco 892 GigaE SecRouter
In Stock
  • Day and night customer service
Description
CISCO892-K9 Specification
Product numberCISCO892-K9
DescriptionCisco 892 Gigabit Ethernet security router
Default and maximum flash memory● 256 on all Cisco 890 models; not upgradable
WAN1-port GE
1-port FE
LAN switch8-port 10-/100-Mbps managed switch
Separate console and auxiliary ports● RJ-45
USB 2.0● Two USB 2.0 ports available on Cisco 891, 892, and 892F models
● One USB 2.0 port available on Cisco 892FSP, 896VA, 897VA, 898EA, and 891F
● USB devices supported:
◦ USB eTokens on Cisco 891, 892, and 892F only
◦ USB flash memory
● No PoE support on Cisco 892FSP
Wireless specifications2.4 and 5 GHz
Data rates supported● 802.11a: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, and 54 Mbps
● 802.11b: 1, 2, 5.5, 6, 9, and 11 Mbps
● 802.11g: 1, 2, 5.5, 6, 9, 11, 12, 18, 24, 36, 48, and 54 Mbps
● 802.11n: 1, 2, 5.5, 6, 9, 11, 12, 18, 24, 36, 48, 54, and m0-m15
Maximum transmit power (2-channel aggregate)● 802.11a: 15dBm
● 802.11b: 20 dBm
● 802.11g: 17 dBm
● 802.11n: 16 dBm
Note: Maximum power setting is subject to change by channel and by region, depending on regulations
Physical dimensions and weightProduct dimensions:
Nonwireless models:
● H x W x D = 1.9 x 12.8 x 9.8 in. (4.8 x 32.5 x 24.9 cm) (includes rubber feet)
● H x W x D = 1.75 x 12.8 x 9.8 in. (4.5 x 32.5 x 24.9 cm) (without rubber feet)
● Weight: 5.5 lb (2.5 kg) maximum
External power supplyProduct power specifications:
AC input voltage: Universal 100 to 240 VAC
Frequency: 50 to 60 Hz
Maximum output power: 60W
Output voltages: 12 VDC
Optional POE:
Separate 80W POE power supply for Cisco 891 and 892 ISRs
Single 125W power supply required for Cisco 896, 897, 898 and 891F for router and PoE External output voltage:
48 VDC