CISCO1941-SEC/K9
In Stock
Model:CISCO1941-SEC/K9 Cisco Router ISR G2 Security Bundle
Detail:Cisco 1941 Security Bundle w/SEC license PAK
In Stock
  • Day and night customer service
Description
CISCO1941-SEC/K9 Specification
CISCO1941-SEC/K9 Specification
BundleSecurity Bundle w/SEC license PAK
Main Specs
ManufacturerCisco Systems, Inc
Manufacturer Part NumberCISCO1941/K9
Product TypeRouter
Form FactorExternal – modular – 2U
Dimensions (WxDxH)34.3 cm x 29.2 cm x 8.9 cm
Weight5.8 kg
DRAM Memory512 MB (installed) / 2 GB (max)
Flash Memory256 MB (installed) / 8 GB (max)
Data Link ProtocolEthernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Network / Transport ProtocolIPSec
Remote Management ProtocolSNMP, RMON
Compliant StandardsIEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag
PowerAC 120/230 V ( 50/60 Hz
Services and Slot Density
Embedded hardware-based crypto acceleration (IPSec + SSL)Yes
Total Onboard LAN 10/100/10002
RJ-45-Based Ports2
SFP-Based Ports0
SM Slots0
Double-Wide SM Slots0
EHWIC Slots2
Double-Wide EHWIC slots (use of a double-wide EHWIC slot will consume two EHWIC slots)1
ISM Slots1 (0 on the Cisco 1941W)
Memory (DDR2 Error Correction Code [ECC] ECC DRAM) – Default512 MB
Memory (DDR2 ECC DRAM) – Maximum2.0 GB
Compact Flash (external) – Defaultslot 0: 256 MB
slot 1: none
Compact Flash (external) – Maximumslot 0: 4 GB
slot 1: 4 GB
External USB flash memory slots (Type A)2
USB Console Port (Type B) (up to 115.2 kbps)1
Serial Console Port (up to 115.2 kbps)1
Serial Auxiliary Port (up to 115.2 kbps1
Power Supply OptionsAC, POE
Redundant Power Supply SupportNo
Power Specifications
AC Input Voltage100-240 V ~
AC Input Frequency47-63 Hz
AC Input Current range AC Power Supply (Max) (Amps)1.5-0.6
AC Input Surge Current<50 A
Typical Power (No Modules)35 W
Maximum Power capacity with AC power supply110 W
Maximum Power capacity with PoE power supply (platform only)110 W
Maximum PoE device power capacity with PoE power supply80 W
Physical Specifications
Dimensions (H x W x D)3.5 in x 13.5 in x 11.5 in (34.3 cm x 29.2 cm x 8.9 cm)
Rack Height2 RU
Rack-mount 19in. (48.3 cm) EIAIncluded
Wall-mount (refer to installation guide for approved orientation)Yes
Package Weight23.1 lbs (10.48 Kg)
Weight-with AC power supply (no modules)12 lbs(5.44 Kg)
Weight-with POE power supply (no modules)12.8 lbs (5.8 Kg)
Maximum Weight-Fully Configured14 lbs (6.35 Kg)
AirflowFront to Side
Environmental Specifications
Operating Condition
Temperature-5906 feet (1800 m) max. altitude0-40°C (32-104°F)
Temperature-9843 feet (3000 m) max. altitude0-25°C (32-77°F)
Altitude3000 m (10000 ft)
Humidity10 to 85% RH
Acoustic: Sound Pressure (Typ/Max)26/46 dBA
Acoustic: Sound Power (Typ/Max)36/55 dBA
Transportation/Storage Condition
Temperature-40 – 70 oC (-40 – 158 oF)
Humidity5 to 95%RH