CISCO1941-SEC/K9
In Stock
| Model: | CISCO1941-SEC/K9 Cisco Router ISR G2 Security Bundle |
| Detail: | Cisco 1941 Security Bundle w/SEC license PAK |
In Stock
- Day and night customer service
Description
CISCO1941-SEC/K9 Specification
| Bundle | Security Bundle w/SEC license PAK |
| Main Specs | |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CISCO1941/K9 |
| Product Type | Router |
| Form Factor | External – modular – 2U |
| Dimensions (WxDxH) | 34.3 cm x 29.2 cm x 8.9 cm |
| Weight | 5.8 kg |
| DRAM Memory | 512 MB (installed) / 2 GB (max) |
| Flash Memory | 256 MB (installed) / 8 GB (max) |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Network / Transport Protocol | IPSec |
| Remote Management Protocol | SNMP, RMON |
| Compliant Standards | IEEE 802.3ah, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz |
| Services and Slot Density | |
| Embedded hardware-based crypto acceleration (IPSec + SSL) | Yes |
| Total Onboard LAN 10/100/1000 | 2 |
| RJ-45-Based Ports | 2 |
| SFP-Based Ports | 0 |
| SM Slots | 0 |
| Double-Wide SM Slots | 0 |
| EHWIC Slots | 2 |
| Double-Wide EHWIC slots (use of a double-wide EHWIC slot will consume two EHWIC slots) | 1 |
| ISM Slots | 1 (0 on the Cisco 1941W) |
| Memory (DDR2 Error Correction Code [ECC] ECC DRAM) – Default | 512 MB |
| Memory (DDR2 ECC DRAM) – Maximum | 2.0 GB |
| Compact Flash (external) – Default | slot 0: 256 MB slot 1: none |
| Compact Flash (external) – Maximum | slot 0: 4 GB slot 1: 4 GB |
| External USB flash memory slots (Type A) | 2 |
| USB Console Port (Type B) (up to 115.2 kbps) | 1 |
| Serial Console Port (up to 115.2 kbps) | 1 |
| Serial Auxiliary Port (up to 115.2 kbps | 1 |
| Power Supply Options | AC, POE |
| Redundant Power Supply Support | No |
| Power Specifications | |
| AC Input Voltage | 100-240 V ~ |
| AC Input Frequency | 47-63 Hz |
| AC Input Current range AC Power Supply (Max) (Amps) | 1.5-0.6 |
| AC Input Surge Current | <50 A |
| Typical Power (No Modules) | 35 W |
| Maximum Power capacity with AC power supply | 110 W |
| Maximum Power capacity with PoE power supply (platform only) | 110 W |
| Maximum PoE device power capacity with PoE power supply | 80 W |
| Physical Specifications | |
| Dimensions (H x W x D) | 3.5 in x 13.5 in x 11.5 in (34.3 cm x 29.2 cm x 8.9 cm) |
| Rack Height | 2 RU |
| Rack-mount 19in. (48.3 cm) EIA | Included |
| Wall-mount (refer to installation guide for approved orientation) | Yes |
| Package Weight | 23.1 lbs (10.48 Kg) |
| Weight-with AC power supply (no modules) | 12 lbs(5.44 Kg) |
| Weight-with POE power supply (no modules) | 12.8 lbs (5.8 Kg) |
| Maximum Weight-Fully Configured | 14 lbs (6.35 Kg) |
| Airflow | Front to Side |
| Environmental Specifications | |
| Operating Condition | |
| Temperature-5906 feet (1800 m) max. altitude | 0-40°C (32-104°F) |
| Temperature-9843 feet (3000 m) max. altitude | 0-25°C (32-77°F) |
| Altitude | 3000 m (10000 ft) |
| Humidity | 10 to 85% RH |
| Acoustic: Sound Pressure (Typ/Max) | 26/46 dBA |
| Acoustic: Sound Power (Typ/Max) | 36/55 dBA |
| Transportation/Storage Condition | |
| Temperature | -40 – 70 oC (-40 – 158 oF) |
| Humidity | 5 to 95%RH |