WS-C2960L-16TS-LL
In Stock
Model:WS-C2960L-16TS-LL Catalyst 2960-L Switch
Detail:Catalyst 2960L 16 port GigE, 2 x 1G SFP, LAN Lite
In Stock
  • Day and night customer service
Category:
Description
Why should you buy  WS-C2960L-16TS-LL Network Switch?
WS-C2960L-24TS-AP
WS-C2960L-48PS-AP
WS-C2960L-16TS-LL Specification
Configurations
10/100/1000 Ethernet Ports16
Uplink Interfaces2 SFP
Available PoE PowerNone
FanlessY
Dimensions (H x D x W)1.73 x 8.45 x 10.56 in. (4.4 x 21.5 x 26.8 cm)
Net Weight4.53 lb (2.06 kg)
Console Ports
RJ45 Ethernet1
USB mini-B1
USB-A port for storage and Bluetooth console1
Memory and Processor
CPUARMv7 800 MHz
DRAM512 MB
Flash memory256 MB
Performance
Forwarding bandwidth18 Gbps
Switching bandwidth36 Gbps
Forwarding rate (64-byte L3 packets)26.78 Mpps
Unicast MAC addresses8K
Maximum active VLANs64
VLAN IDs available4094
Maximum STP instances64
Maximum SPAN sessions1
MTU-L3 packet9198 bytes
Jumbo Ethernet frame10,240 bytes
MTBF in hours (Data)2,416,689
MTBF in hours (PoE)313,496
Environment
Operating temperature
Up to 5,000 ft23ºF to 113ºF (–5ºC to 45ºC)
Up to 10,000 ft23ºF to 104ºF (–5ºC to 40ºC)
Operating altitude10,000 ft (3000m)
Operating relative humidity5% to 90% at 40ºC
Storage temperature–13º to 158ºF (–25º to 70ºC)
Storage altitude15,000 ft (4500m)
Storage relative humidity5% to 95% at 65ºC
Storage altitudeMinimum ambient temperature for cold start is 0°C (32°F)
ElectricalData
Voltage (autoranging)110 to 220V AC in
Frequency50 to 60 Hz
Current0.16A to 0.26A
Power rating (maximum consumption)0.05 kVA
Power consumption (watts)
0% traffic
10% traffic
100% traffic