C9500-12Q-E
In Stock
Model:C9500-12Q-E – Cisco Switch Catalyst 9500
Detail:Catalyst 9500 12-port 40G switch, Network Essentials, Need to order DNA License
PDF Attachment:
c9500-12q-e datasheet
cisco-catalyst-9400-switch-datasheet
guide-to-upgrade-cisco-access-and-backbone-switch
cisco new switch selection decision 2021-22
selecting-cisco-switches-campus-branch-digital-building
In Stock
  • Day and night customer service
Category:
Description
c9500-12q-e datasheet
C9500-12Q-E Specifications
Switching capacityUp to 480 Gbps full duplex
Forwarding rateUp to 720 Mpps
Total number of MAC addressesUp to 64,000*
Up to 32,000 host*
Total number of IPv6 routesUp to 32,000 indirect*
Up to 16,000 host*
Multicast scaleUp to 48,000*
QoS ACL scaleUp to 18000*
Security ACL scaleUp to 18000*
FNF entriesUp to 512,000*
DRAM16 GB
Flash16 GB
VLAN IDs4000
Total Switched Virtual Interfaces (SVIs)4000
Jumbo frame9198 bytes
Dimensions (H x W x D)1.73 x 17.5 x 21.52 in
Rack units (RU)1 RU
Chassis with 2 power supplies and built-In fan25.75 lb (11.68 kg)
Input voltage90 to 264 VAC
Operating temperature32°F to 104°F (0° to 40°C)
Storage temperature-4° to 149°F (-20° to 65°C)
Ambient (noncondensing) nonoperating and storage: 5% to 95%
AltitudeOperation up to 6000 ft
MTBF (hours)179,660
Power supply specifications
Power Supply FeatureSupport in the Catalyst 9500 Series
AC power max rating950W
System power consumption850W max
Input-voltage range and frequencyAC 115 to 230 VAC, 50 to 60 Hz
Power supply efficiency94%
Total output BTU (Note: 1000 BTU/hr = 293W)2901 BTU/hr (850W) max
Input currentAC 10A at 115VAC, 5 A at 230VAC
Output ratings12V at 79A, 12V at 3A
Output holdup timeAC = 10 ms at maximum load
Power-supply input receptaclesAC IEC 60320 C16
Power cord ratingAC 15A